Zimo, zimo, táhni pryč….

Smrťáka nesem, s velikým nosem, do vody ho dáme, tak mu zazpíváme…

Ve druhém dubnovém týdnu připravujeme jarní program na „Zahradní slavnost“, ale zimní víla Morena se nechce vzdát své moci. Přináší nám chladno, ledový vítr… Proto jsme ji dnes, ve čtvrtek 11.4.2019 odnesli k Bečvě, cestou jsme zpívali koledu: „Smrt chodí po vsi, má veliké fousy, už nemůže choditi, musíme ji nositi. Od města k městu, neseme nevěstu, jestli nám nic nedáte, tak vám ji tu necháme“. Nikdo Morenu nechtěl a děti si vykoledovaly dobrůtky. U Bečvy jsme Moreně ještě naposledy zazpívali: „Nesem, nesem Mařenu, na oleji smaženů, u vrchu červenů a dole zelenů, celů probělenů“. Hořící Morenu jsme hodili do vody, trošku jsme se báli, aby se nezachytila břehu a volali: „Zimo, zimo, táhni pryč, nebo na tě vezmu bič, zatahám tě za pačesy, za ty hory, za ty lesy, hu, hu, hu, jaro už je tu“. Ve školce jsme si po návratu ozdobili létéčko a pochutnali na „Jidášcích“, které nám vyrobili předškoláci a do křupava upekly paní kuchařky, byla to mňamka.