Realizovaný projekt “Hřiště v přírodě MŠ Jablůnka”

Provozní-řád-hřiště

Projekt s názvem “Hřiště v přírodě MŠ Jablůnka” jsme připravovali společně se zřizovatelem Obcí Jablůnka. Náš zřizovatel celý projekt podával a administroval.

Přípravy projektu se účastnily také děti společně se svými učitelkami. Malí architekti připravili své návrhy a předložili je panu starostovi Čeňku Hajnému.

Po společné diskusi, konzultacích, úvahách, úpravách byl zpracován záměr, který si můžete prohlédnou zde:  PD_Záměr

Náklady na akci:

Dotace fondu soudržnosti            845 546,00 Kč – 85 %

Dotace SFŽP                                        49 738,00 Kč – 5 %

Vlastní zdroje Obce                            99 476,00 Kč – 10 %

Způsobilé výdaje                              994 760,00 Kč – 100 %

Nezpůsobilé výdaje                             32 376,00 Kč

Celkové náklady                           1 027 136,00 Kč

Mimo dotace byla v rámci zkvalitnění přístupu k Mateřské škole provedena částečná oprava zpevněných ploch v areálu školky ze zámkové dlažby, včetně výměny obrubníků a odvodnění těchto ploch. Celkové náklady byly ve výši 350 890,00 Kč.

Plány, část našich představ i sliby se proměnily v realitu a my jsme 4. 10. 2014 slavnostně otevřeli nové zahrady, které mají projektový název „Hřiště v přírodě MŠ Jablůnka“ dětem.

Horní zahradu zdobí malá jabloň s červenými jablíčky. Snažili jsme se tematicky navázat nejen na znak naší obce, ale také na znak naší MŠ a třídy starších dětí „Červená jablíčka“ Ve vyvýšené části horní zahrady mají děti hudební koutek s venkovními hudebními nástroji. Je zde „zpívající kámen“ z lávového čediče, který při správném použití „rozezní“ celé tělo zpívajícího dítěte nebo i dospělé osoby.  Při hře na dendrofon  děti zjišťují, že dřevo různých stromů vydává rozdílné zvuky a na jednooktávovém xylofonu lze zahrát jednoduchou melodii pomocí dřevěné paličky.

Pod vzrostlými červenými javory je vybudována venkovní výuková dílna doplněná zátiším z proutí, kde budeme sázet semínka květin, keřů, stromů, zkoumat listy, větve, kůru, vytvářet předměty z přírodnin, poznávat přírodu všemi smysly. Ve svahu je zabudována skluzavka, žebřík a nášlapné špalíky pro přirozený rozvoj motorických dovedností dětí. Tento prostor doplňuje dřevěná palisáda, tři indiánská týpí z vrbového proutí a tabule na kreslení.

Travnatá plocha okolo opraveného pískoviště je doplněna herními prvky: šestihranem s kačírkovou dopadovou plochou, kladinkou, pérovými houpadly a vytouženou lanovou pyramidou. Na levé straně zahrady je ponechán volný prostor pro míčové hry. Tento volný prostor je zakončen jednoduchými parkurovými prvky. V průběhu roku 2015 byly doplněny branky pro míčové hry, hmyzí hotely, dřevěné plůtky a branka, kompostér, kontejnery pro výsadbu, kompostér, schodiště na horní zahradu je doplněno zábradlím.

Horní zahrada je určena nejen ke hrám dětí MŠ, ale v době mimo provoz MŠ slouží všem dětem ve věku od 2 do 8 let v doprovodu rodičů nebo jimi pověřených osob starších 18 let i veřejnosti v období od 1. dubna do 31. října. Podmínky pobytu osob na horní zahradě MŠ stanovuje Řád školní zahrady MŠ Jablůnka, který je umístěn u vchodu do areálu MŠ. V době mimo provoz MŠ dohlíží na dodržování provozního řádu, kontroluje, odemyká a zamyká hřiště určený správce.Dolní zahrada není určena veřejnosti a slouží pouze dětem naší MŠ. Protože ji využívají zejména mladší děti ze třídy „Žlutá jablíčka“, vysadili jsme v této části zahrady jabloň se žlutými jablíčky. Členitá dolní zahrada je rozdělena na několik částí. Na nejvýše položené části zahrady byl ponechám původní herní prvek s výlezem, žebříkem, skluzavkou a 2 pérová houpadla. Ve střední části zahrady je opraveno původní pískoviště s možností zastínění ve slunečných jarních a letních měsících. Nevzhledné betonové schodiště bylo přebudováno na letní hlediště, které slouží jako venkovní učebna, nechybí domeček, lavičky, kreslící tabule a další houpadla. V roce 2015 byl vybudován plot, který bezpečně odděluje prostor MŠ a soukromý pozemek. Část volného prostoru chceme ještě doplnit jednoduchým herním prvkem pro malé děti a jedním vrbovým indiánským týpím. Při pobytu mohou děti pozorovat také život pod zemí pomocí speciální průhledné dlaždice, v trávě je umístěn domeček pro ježka, na červených javorech čeká na své obyvatele domeček pro čmeláky, budka pro ptáčky, na bylinkovém záhonu, který je již osázen meduňkou, šalvějí, petrželí, tymiánem, mátou a dalšími bylinkami mají ptáci a drobní živočichové zahrady své pítko s vodou.

V nejnižší části zahrady jsou vysázeny rybízy, maliníky, v oddělené části této zahrady pak rostou rakytníky a černá jeřabina.

Nejen děti a zaměstnanci MŠ, ale i veřejnost má pěkný dárek od Obce Jablůnka v podobě moderního dětského hřiště pro předškolní děti doplněné o venkovní učebny a prostory pro poznávání, pozorování, bádání, tvoření, hru k získávání potřebných zkušeností a dovedností v přímém kontaktu s přírodou a prostor pro zdravý pohyb podporující dnes tak potřebné motorické dovednosti.

Marie Navrátilová, ředitelka MŠ

Pravidla užívání hřiště jsou stanovena “Provozním řádem”, který je umístěn u vstupu do areálu MŠ Jablůnka.

PD_Záměr.pdf

Typ souboru: PDF dokument, Velikost: 5,52 MB