Označení alergenů na jídelníčku

Dnem 13.12. 2014 nabývá účinnosti Nařízení Evropského parlamentu a Rady EU č. 1169/2011 ze dne 25. října 2011t ýkající se poskytnutí informace o potravinách spotřebitelům. Povinností mateřské školy – jídelny je informovat zákazníka, dítě a jeho zákonného zástupce o přítomnosti alergenů v pokrmech podávaných dětem a cizím strávníkům v rámci doplňkové činnosti.

Označení alergenů v pokrmech nebude znamenat snížení kvality stravování nebo dokonce nebezpečí připravovaného pokrmu pro zdravé osoby. Bude se jednat o velmi důležitou informaci pro osoby trpící potravinovou alergií nebo intolerancí, které musí některé potraviny ze svého jídelníčku naprosto vyloučit. Prostřednictvím údaje na jídelníčku je umožněn v souladu s právním předpisem EU informovaný výběr potravin, které jsou pro ně bezpečné.

Alergeny jsou popsány a označeny čísly od 1 do 14 a jejich jmenovitý seznam je trvale vyvěšen vedle aktualizovaného týdenního jídelního lístku. V naší mateřské škole bude na jídelníčku vždy za každým pokrmem číslem označený alergen, který je tam obsažen. Toto označení je také na jídelním lístku, který je zveřejněn na webových stránkách MŠ.

Změna jídelníčku i změna alergenů, které pokrm obsahují je vyhrazena.

Podrobnější informace o výskytu alergenů v pokrmech /jejich stopové množství/, poskytne na požádání vedoucí ŠJ, paní Marcela Zavadilová.

Pod jednotlivými čísly na jídelníčku jsou označeny tyto alergeny:

1. Obiloviny obsahující lepek a výrobky z nich
  2. Korýši a výrobky z nich
  3. Vejce a výrobky z nich
  4. Ryby a výrobky z nich
  5. Podzemnice olejná /arašídy/ a výrobky z nich
  6. Sójové boby a výrobky z nich
  7. Mléko a výrobky z něj
  8. Skořápkové plody /mandle, lískové, vlašské, kešu, pekanové a para ořechy, pistácie, makadamie a výrobky z nich/
  9. Celer a výrobky z něj
  10. Hořčice a výrobky z ní